ДНЗ

Заняття на тему: «Свійські тварини» з мовленнєвого, логіко-математичного розвитку елементами грамоти
(Старша група компенсуючого типу)
Лушик Світлана Дмитрівна, вихователь групи компенсуючого типу, «спеціаліст I категорії», КУ Сумський НВК №41. 
Мета: – корекційно-навчальна: збагачувати уявлення дітей про свійських тварин, їх дитинчат, вчити дітей за зовнішнім виглядом розрізняти та називати свійських тварин, поширити уявлення про особливості їх поведінки; про користь, яку приносять людям свійські тварини; вправляти у творенні іменників з пестливими суфіксами – ат-, ят; учити від звуконаслідувальних слів утворювати дієслова, вправляти у вживанні кількісних числівників з іменниками, учити складати описову розповідь про свійських тварин, збагачувати словник узагальнюючими словами. Закріпити кількісну, порядкову лічбу, поняття «більший», «менший», «колір», правила поведінки у транспорті; вдосконалювати вміння виділяти перший звук у слові, давати характеристику звуків, ділити слова на склади;
– корекційно-розвиваюча: розвивати слухове і зорове сприйняття, творчу уяву, мислення, пізнавальний інтерес;
– корекційно-виховна: виховувати уміння уважно слухати, допитливість, любов до свійських тварин.
Словник: - слова-назви: собака, щеня, шерсть, кіт, кошеня, вуса, кігті, лапки, свиня, кабан, п’ятачок, кінь, лоша, хлів, будка, конюшня;
- слова-назви дій: бігти, годувати, кусатися, стерегти, дряпати, рити, 
хрюкати, доглядати, мукати, гавкати;
- слова-ознаки: довірливий, кімнатний, ласкавий, вусата, голодний, 
доглянутий, свійський;
- узагальнюючі поняття: свійські тварини, ферма, свинарник, конюшня.
Попередня робота: розглядання сюжетних малюнків із зображенням свійських тварин та їх дитинчат, дидактичні ігри за темою, вивчення чистомовки.
Матеріал: сюжетні малюнки «тин», «будиночок», «лавка», «дерева», «кущі», «горщики», дошка «Працьовита бджілка», предметні картинки із зображенням свійських тварин, кленові листочки.
Хід заняття
І.Організаційний момент.
- Діти, а як можна потрапити у село?... (на автобусі)
- Закріплення правил поведінки у автобусі.
- Творча гра «Що можна побачити із вікна автобуса?» … 
- Діти, уявимо що ми їдемо на автобусі, а щоб нам було веселіше промовляємо чистомовку: 
Ко-ко-ко – дружно їдем ми в село,
Та-та-та – зупинитись нам пора.
Зупинка. Привітання: Доброго ранку, рідний наш дім!
 Доброго ранку, діткам усім!
 Доброго ранку, сонечку ясному!
 Доброго ранку, садочку прекрасному!
 Вліво, вправо поверніться!
 Один одному всміхніться!
ІІ. Основна частина.
- Діти, куди ми з вами приїхали?   
- Кого ви побачили на подвір’ї?  
- Як назвати їх одним словом? … (свійські).
- Чому вони називаються свійськими? …
- Скільки всього тварин? … Який по порядку кінь, коза? … 
- Хто найбільший з тварин?  
Д/г «Хто де живе?»
Вправа: Ви не знаєте чому-у-у
 Всі корівки кажуть: «му-у-у».
 Козенятко мале,
 Ще з дитинства каже: «ме-е-е».
 Так ведуть розмову
 Кізонька й корова
 «Ме-е-е», «му-у-у».
 А зараз пограємо у гру «День народження» («Коза» - дівчинка з 
кошиком їжі).
«У кози день народження. Вона запросила в гості всіх свійських тварин і для кожного приготувала їжу. Я вам задам запитання, а ви повинні відповісти на них повним реченням».
- Кому дала траву? (Траву дала корові).
- Кому дала кістку? (Кістку дала собаці).
- Кому дала молоко? (Молоко дала кішці).
- Кому дала картоплю? (Картоплю дала свині).
- Кому дала зерно? (Зерно дала вівці).
- Кому дала моркву, капусту? (Моркву, капусту дала козі).
- Кому дала буряк? (Буряк дала коню).
Д/г «Хто у кого» (з м’ячем). Кому кину м’ячик, той відповідає:
- Телятко у кого? (Телятко у корови).
- Козенятко у кого? 
- Ягнятко у кого? 
- Лоша у кого? …
- Цуценятко у кого? 
- Поросятко у кого? 
- Кошенятко у кого? …
- Дітки, поки ми з вами гралися, наші тварини заблукали, не можуть знайти свою домівку, давайте допоможемо їм.
Гра «Хто де живе?» (у парах).
Діти діляться на дві команди. Перша команда – картинки із зображенням тварин, друга команда – картинки з зображенням домівок. За командою вихователя діти знаходять собі пару (кінь-конюшня).
Фізкультхвилинка «Котик»
Сірий котик міцно спав
Навіть пісню не співав.
Та нарешті він проснувся,
І довкола озирнувся.
Став смачненько потягатись
І чистенько умиватись.
Порозчісував він вуса
Довгі-довгі, русі-русі.
Зуби й кігті нагострив
В комірчину він побрів.
Буде мишку полювати
І добро оберігати.
Й ми як котик відпочили
Щоб зміцніли наші сили.
А зараз тихенько сядемо за столи і послухаємо історію, яка сталася 
на цьому подвір’ї.
«Одного разу кінь, корова, коза, вівця, собака, кішка і свиня засперечалися між собою, кого із них більше люблять люди, хто з них найважливіший, хто приносить більшу користь».
- Звичайно, я – сказав кінь.
- Ні, я, – сказали свиня, корова, коза, вівця, кішка, собака.
- Діти, давайте допоможемо тваринам розібратися в цьому питанні. 
(Розповідь дітей про користь, яку приносять ці тварини).
- А зараз пограємо з дошкою «Працьовита бджілка» (Діти визначають, за якою геометричною фігурою, у віконечко якого кольору заховалася дана картинка. Картинки із зображенням свійських тварин).
- Отже, з чого складається наша мова? … 
- Закріпити голосні звуки, приголосні, позначення їх фішкою.
- Визначення першого звука у слові (по картинці-назва тварин).
- Ділення слів на склади.
- Молодці, діти, гарно попрацювали, а хто скаже, яка зараз пора року?... Який місяць? … Чому листопад має таку назву? … 
- Давайте і ми з вами утворимо «листопад» (діти здувають кленові листочки).
ІІІ. Підсумок.
- Ось ми і побували у світі тварин. 
- Що вам сподобалось на занятті? …
- Що нового ви дізналися? …
- Домашніх тварин потрібно берегти, піклуватися про них.
Сюрпризний момент: за гарні відповіді «Чарівний зайчик» передав діткам подарунки (іграшки).

 41.sadik.sumy.ua